Pagina 1 van 1

1913g kerkinterieur

Geplaatst: do apr 01, 2010 8:08 pm
door Arnold Tak
Het is een, vermoedelijk gotische, kerk. Het lijkt dat vooraan een oxaal staat. Het is daarom waarschijnlijk ooit een katholieke kerk geweest, maar nu protestant, lijkt mij.
Achterin links staat een beeld van een vogel (feniks?) op een sokkel. Deze vogel heeft natuurlijk een symbolische betekenis. De tweede kaart laat die vogel helemaal zien.
Achter de preekstoel is een wand, waarop een tekst is in oud-Hollands (mogelijk ook Diets). Een paar woorden zijn met een vergrootglas nog leesbaar: Ick hebt vanden heere ontvanghen dat ick u gebra??? hebbe. Want de heere Jezus inder...... En dat alles in oude schrijftaal, met "uithaaltjes" naar boven en naar beneden.
Mogelijk is dit dus een kerk in Nederland, maar misschien ook in Noordoost Duitsland.
Beide foto's lijken al enige jaren oud, ik schat zo rond 1950.

Geplaatst: do apr 01, 2010 9:33 pm
door Wim
Wanneer ik in de tekst ontvanghen vervang door ontfanghen, krijg ik twee hits bij Google:

http://www.google.nl/search?num=30&hl=n ... =&gs_rfai=

Het blijkt de tekst van 1 Korinthiƫrs 11, vers 23.

Bovenaan staat ook nog iets, is dat te lezen Arnold?

reactie aan Wim

Geplaatst: do apr 01, 2010 10:00 pm
door Arnold Tak
Wim, het zijn gastplaatjes, die ik integraal heb geplaatst
als je ergens een detailscan van wilt hebben, dan zal ik dat aan de inzender (mij persoonlijk niet bekend) vragen

Geplaatst: do apr 01, 2010 10:10 pm
door jan spoolder
We zien boven het koor/doophek (geen oxaal) v.l.n.r. het wapen van de Oranjes, het Rijkswapen (tevens dat van koningin Wilhelmina), het wapen van prins Hendrik en dat van de nog ongehuwde prinses Juliana.

De vogel is geen Fenix maar een pelikaan die zichzelf in de borst bijt om haar jongen te voeden: een symbool voor Christus die zich opoffert voor de mensheid. Komt zowel in katholieke als in protestante kerken voor.

De kerk lijkt van protestante signatuur, maar met neogotische details/schilderingen. Ik kan het in NL niet direct plaatsen maar dacht even aan Lingen of Diest?

Geplaatst: do apr 01, 2010 10:31 pm
door Harm Renkema
Lijkt aardig op de Sint Bavo op de Grote Markt te Haarlem Zie http://picasaweb.google.nl/gjwolfswinke ... 9795366818 voor de lessenaar in de vorm van een adelaar en het tekstbord op de achtergrond

Geplaatst: do apr 01, 2010 10:34 pm
door Harm renkema
De adelaar moet uiteraard een pelikaan zijn. Daar heeft Jan Spoolder gelijk in.

Geplaatst: do apr 01, 2010 10:44 pm
door Wim
Lijkt veel meer dan aardig, is beslist Haarlem. Het koorhek zonder de wapens:

http://ellykooiman.com/orgel/kerk_haarlem_st_bavo.htm (helemaal onderaan!)

Geplaatst: do apr 01, 2010 10:45 pm
door jan spoolder
Dit is inderdaad het koor van de St. Bavokerk in Haarlem. Weliswaar met dank aan Harm Renkema.

Haarlem, Grote Markt, Sint Bavo

Geplaatst: vr apr 02, 2010 7:38 pm
door Arnold Tak
Harm, bovenstebeste Groningen-verzamelaar, je hebt een veel groter interesse- en deskundigheidsgebied dan ik tot op heden wist. Dat je Jan Spoolder, onder meer onze kerkenspecialist, de juiste locatie wist te wijzen, zegt meer dan genoeg. Wim dank ik natuurlijk ook voor zijn bijdrage en inspanning. Mooie vondst, eerst wat twijfel of we het binnen onze landsgrenzen moesten zoeken, maar uiteindelijk toch weer snel en knap gevonden. Heren, dank namens mijn gast en mij.